Gminna Biblioteka Publiczna w Leśniowicach postanowiła przyłączyć się do obchodzonego po raz XVIII Tygodnia Bibliotek. Przez cały tydzień będziemy polecać książki, które warto przeczytać.
Dzisiaj swoje propozycje prezentują dwie panie: Ewa Stańkowska, nauczycielka języka polskiego ze Szkoły Podstawowej w Sielcu i Katarzyna Kamińska, nauczycielka języka polskiego ze Szkoły Podstawowej w Leśniowicach.
Zapraszamy naszych mieszkańców, czytelników i wszystkich fanów książek do dołączenia do akcji. Przesyłajcia nam swoje propozycje - mogą być filmowe, ale też pisemne - na adres mailowy kultura.lesniowice@gmail.com Chętnie podzielimy się Waszymi rekomendacjami.
Podróż Cilki
Autor: Heather Morris
“Podróż Cilki” to kontynuacja losów jednej z bohaterek bestsellerowego “Tatuażysty z Auschwitz”. To opowieść o kobiecie, którą Lale, tatuażysta z Auschwitz, uważał za najdzielniejszą dziewczynę na świecie. To wyprawa w kolejny krąg piekła, jaki jest udziałem bohaterki: młodziutkiej więźniarki Oświęcimia, która nie odzyskuje wolności wraz z wyzwoleniem obozu. Trafia do innego miejsca, które jest o wiele bardziej zimne, a strażnicy mówią w innym języku. Jednak to również jest więzienie, a szansy na nadejście zbawczego wojska nie ma i nie będzie. Lecz nadzieja na to, że nawet w największych ciemnościach można zachować odwagę i człowieczeństwo towarzyszy bohaterce na każdym kroku. Czy będzie mieć jednak wystarczająco dużo hartu ducha, aby przetrwać wszystko, co zgotował jej los?
O autorce
Heather Morris przyszła na świat w Nowej Zelandii, obecnie mieszka zaś w Australii. Pracę w szpitalu w Melbourne łączyła przez kilka lat z pisaniem scenariuszy. Rok 2003 okazał się przełomowy dla jej literackiej kariery. To właśnie wtedy spotkała wówczas już starszego pana, Lale Sokołowa, który opowiedział jej o swoich wojennych losach. Powieść “Tatuażysta z Auschwitz” stała się światowym bestsellerem. Od wielu miesięcy utrzymuje się także na szczytach list bestsellerów w Polsce. Teraz dostajemy do rąk jej kontynuację. Gorąco zachęcamy do lektur.
Powrót z Bambuko
Autor: Katarzyna Nosowska
Każdy z nas marzy o tym, by choć na chwilę oderwać się od codziennych obowiązków, zapomnieć o problemach, wyłączyć kanał z wiadomościami, usiąść wygodnie na kanapie z kubkiem gorącej kawy i przenieść się do innego świata, gdzie wszystkie te problemy przestają mieć znaczenie.
Jeśli jesteś jedną z tych osób - książka "Powrót z Bambuko" jest dla Ciebie!
Po sukcesie książki "A ja żem jej powiedziała..." przyszedł czas na kolejną dawkę niezwykłego humoru i cennych rad w wykonaniu Katarzyny Nosowskiej. "Powrót z Bambuko" ma być swego rodzaju lekiem na bolączki dnia codziennego - ma pozwolić nam śmiać się i płakać, oczyścić się z naszych lęków, a przede wszystkim choć na chwilę zapomnieć o wszystkim, co dotychczas spędzało nam sen z powiek.
Autorka w charakterystyczny dla siebie sposób obśmiewa "mądrości" głoszone przez autorytety, sławy mówiące nam, jak powinniśmy żyć, jak wyglądać, co jeść i co nosić. Uwypukla tym samym nasze przywary, dzieli się z Czytelnikami swoim życiowym doświadczeniem i mówi wprost - "Nie wahajcie się użyć własnego życia, by żyć, jak wam się podoba".
W tej książce możemy przejrzeć się jak w krzywym zwierciadle. W chwili gdy wydaje nam się, że świat zwariował i nigdy już nie będzie normalnie, z pomocą przychodzi nam Nosowska, której słowa dodają nam otuchy i nadziei. Zamiast siedzieć i martwić się o to, co będzie jutro, już dziś weźmy swój los we własne ręce i nie przejmujmy się opinią innych.
Każdy z nas ma jedno życie i powinien je przeżyć w zgodzie z samym sobą. Dla jednych "Powrót z Bambuko" będzie swego rodzaju poradnikiem, instrukcją obsługi tej szalonej rzeczywistości, możliwością spojrzenia na własne życie z innej perspektywy. Dla innych będzie po prostu świetną rozrywką.
Książka wzbogacona jest pięknymi ilustracjami autorstwa Izabeli Kaczmarek-Szurek.
Od autorki
Polecam wam cudowną formułkę na lęk przed tym, co ludzie powiedzą, a brzmi ona: I co z tego? Nic z tego. Za każdym razem okazuje się, że nic z tego. Oni będą gadać – to pewne. Będą gadać tyle, ile trzeba, by się nasycić – nie dłużej. Chodzi o to, by własnym zaangażowaniem nie spowodować, że monolog zamieni się w dialog. Nie wahajcie się użyć własnego życia, by żyć, jak wam się podoba.
Kaśka Nosowska