Zapraszamy dorosłych mieszkańców/ki gminy Leśniowice, szczególnie członkinie/ów KGW i seniorów/ki, do udziału w warsztatach rękodzielniczych w ramach projektu: „Po Obu Stronach Bugu - Współpraca polsko-ukraińska na rzecz rozwoju turystyki oraz zachowania dziedzictwa kulturowego na obszarze objętym marką Malowniczy Wschód”, dofinansowanego ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.
Zajęcia mają na celu przybliżyć tradycje pogranicza polsko-ukraińskiego – wezmą w nich udział, w formule online, także zaproszeni goście z Ukrainy. Uczestnicy, pod okiem doświadczonych instruktorów, poznają techniki i wykonają różnorodne prace rękodzielnicze.
Warsztaty rękodzieła:
Filc bez tajemnic. Warsztaty z ręcznego filcowania wełny owczej.
19 czerwca 2021 r., g. 10.00 – 18.00.
Prezentacja techniki filcowania na mokro i na sucho oraz charakterystyka surowców i akcesoriów. Prezentacja współczesnych zastosowań filcu w sztuce użytkowej i dekoracyjnej. Wykonanie filcowych akcesoriów różnymi technikami.
Tradycyjne techniki zdobienia: batik, decuopage i inne.
23 i 30 czerwca 2021 r., g. 16.00-20.00.
Batik jest techniką malarską, która polega na nakładaniu różnych wzorów z wosku na tkaninę (najczęściej bawełnianą) i jej późniejszym zabarwieniu. Uzyskuje się wtedy ciekawe wzory z niezafarbowanych fragmentów, a proces można powtarzać wielokrotnie.
Decoupage to technika zdobienia, gdzie na odpowiednio spreparowaną powierzchnię przykleja się wycięty wzór z papieru lub serwetkę, następnie pokrywa go wieloma warstwami lakieru tak, by nie był wyczuwalny przy dotknięciu i w efekcie końcowym wyglądał jak namalowany.
Słowiańskie amulety. Lalki motanki, oko proroka (łapacze snów).
10 lipca 2021 r., g. 10.00 -18.00.
Oprócz poznania znaczenia poszczególnych amuletów i talizmanów, nauczymy się wykonywać je ręcznie. Każdy uczestnik wykona własny amulet.
Warsztaty odbędą się w Domu Spotkań „Na Pograniczu Kultur” w Kumowie Plebańskim. Zapisy prowadzi Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach pod nr tel. 82 567 63 33 lub mailowo na adres: kultura.lesniowice@gmail.com.
Niniejszy artykuł został przygotowany przy pomocy finansowej Unii Europejskiej, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Odpowiedzialność za zawartość tego artykułu leży wyłącznie po stronie Gminy Leśniowice i nie może być w żadnym przypadku traktowana jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej, IZ lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.