Już po raz trzeci w Gminie Leśniowice odbyło się Żniwowanie na Maczułach. W niedzielę, 18 lipca 2021 r., przenieśliśmy się w czasie. A to wszystko za sprawą mieszkańców Horodyska, którzy na polu należącym do Państwa Edyty i Artura Stećków, odtworzyli dawny zwyczaj żniwny. Za pomocą tradycyjnych narzędzi, z towarzyszeniem muzyki i śpiewu, wykosili i zebrali zboże, prezentując przy okazji publiczności, jak dawniej na wsi wyglądały żniwa. W drugiej części nasi żniwiarze zaprezentowali, jak kiedyś, w tradycyjny sposób, młóciło się zboże. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Obserwatorzy również mogli spróbować swoich sił w koszeniu kosą czy podbieraniu zboża, biorąc udział w dwóch konkursach: na najlepszego Żniwiarza i najładniejszy snopek. Organizatorzy przewidzieli atrakcyjne nagrody. W kategorii Najlepszy Żniwiarz pierwsze miejsce zajął pan Marek Mazurek, drugie – pan Adam Jabłoński, a trzecie pan Krzysztof Grzesiuk. W kategorii najładniejszy snopek zwyciężyła drużyna złożona z dwóch pań: Anny Barszczewskiej i Iwony Zalewskiej, drugie miejsce zajął duet: Grażyna Bobel i Piotr Góźdź, a trzecia nagroda trafiła w ręce pań Róży Franaszek i Barbary Czmudy.
Gośćmi wydarzenia, na zaproszenie Wójt Gminy Joanny Jabłońskiej i Koła Gospodyń Wiejskich w Horodysku, byli:
- Pani Anna Dąbrowska – Banaszek – Poseł na Sejm RP,
- Pan Józef Zając – Senator RP,
- Pan Piotr Deniszczuk – Starosta Chełmski,
- Pan Jerzy Kwiatkowski – Wice Starosta Chełmski,
- Pan Grzegorz Grzywaczewski - Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie
- Pani Ewa Szałachwiej – Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego,
- Pani Bożena Deniszczuk – Wójt Gminy Wierzbica
- Pan Leszek Proskura – Wójt Gminy Siennica Różana
- Pani Renata Stangryciuk - Sekretarz Miasta Krasnystaw
- Pani Bogna Bender - Motyka - Dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej
- Pan Marek Franczak - Wice Prezes Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Wyklętych
- Pan Wiesław Wierzchoś – Przewodniczący Rady Gminy Leśniowice.
Patronat Honorowy nad Żniwowaniem objęli:
Patrona medialny:
- Radio Bon Ton z Chełma,
- Super Tydzień Chełmski,
- Nowy Tydzień.
Szczególne podziękowania należą się organizatorom wydarzenia – Kołu Gospodyń Wiejskich z Horodyska. Muzyczną oprawę akcji żniwnej zapewnił młody zdolny muzyk z Horodyska, Karol Szornal. Na scenie wystąpiły panie z zespołów śpiewaczych Kumowianki i Rakołupianka. Stoiska z lokalnymi produktami przygotowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Horodyska, Pliskowa i KGW na Dolince z Kumowa Majorackiego. Dziękujemy za pomoc organizacyjną także Wójtowi gm. Żmudź, pani Edycie Niezgodzie i Wójtowi gm. Siennica Różana, Leszkowi Proskurze. Wsparcie logistyczne na trenie imprezy zapewnili strażacy z OSP KSRG Leśniowice, OSP Plisków i OSP Alojzów. Pomocy udzieliła również Spółdzielnia Socjalna Słowianka.
Wyjątkowe podziękowania dla Państwa Edyty i Artura Stećków za udostępnienie pola do akcji żniwnej.
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Materiał opracowany przy współpracy JR KSOW Województwa Lubelskiego.
Wydarzenie pn. Żniwowanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna, z którego realizowane jest zadanie Tradycja na żywo - żywa tradycja. Wartość zadania: 31 300,00 zł., w tym kwota dofinnsowania: 25 000,00 zł.