Od lutego ub roku w Domu Spotkań „Na Pograniczu Kultur” w Kumowie Plebańskim odbywały się warsztaty rękodzielnicze organizowane przez Gminę Leśniowice w ramach projektu pn.: Współpraca polsko-ukraińska na rzecz rozwoju turystyki oraz zachowania dziedzictwa kulturowego na obszarze objętym marką Malowniczy Wschód dofinansowanego ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Zajęcia przybliżyły mieszkańcom gminy Leśniowice tradycje pogranicza polsko-ukraińskiego.
Pierwsze z cyklu zajęcia odbyły się w sobotę 29 lutego 2020 r. Udział w nich wzięły mieszkanki gminy Leśniowice i goście z Ukrainy. Pod okiem doświadczonego instruktora uczestniczki tworzyły tradycyjne ozdoby świąteczne - palmy wielkanocne. Druga część spotkania poświęcona była trudnej sztuce tworzenia splotów ze słomy i naturalnych traw. Umiejętność przez wieki była wykorzystywana na polskiej wsi do wyplatania tzw. Słomiaków, czyli pojemników do przechowywania, kapeluszy, koszy, ale też zabawek czy wieńców dożynkowych. Panie biorące udział w zajęciach zadeklarowały, że z wielką przyjemnością powrócą na kolejne warsztaty z cyklu. Niestety realizacja kolejnych zajęć została odłożona w czasie przez pandemię.
Pierwsze po przerwie zajęcia odbyły się 19 czerwca 2021 r. Spotkanie pn. „Filc bez tajemnic. Warsztaty z ręcznego filcowania wełny owczej.” poprowadziła doświadczona instruktorka Agnieszka Jackowiak. Prowadząca zapoznała uczestników z historią filcowania oraz wprowadziła w arkana tej trudnej techniki obróbki wełny. Wszyscy biorący udział wykazali ogromne zainteresowanie tą dziedziną sztuki i dobrze bawili się tworząc swoje własne dzieła.
23 i 30 czerwca 2021 r. odbyły się kolejne zajęcia. Tym razem uczestnicy poznawali „Tradycyjne techniki zdobienia: batik, decuopage i inne.” Warsztaty poprowadziła Sylwia Jasiuk. Największym zainteresowaniem cieszył się batik - wyjątkowa technika malarska, polegająca na nakładaniu różnych wzorów z wosku na tkaninę (najczęściej bawełnianą) i jej późniejszym zabarwieniu. Wszyscy uczestnicy wykazali ogromną radość z tworzenia nietuzinkowych prac.
W dniu 10 lipca odbyło się ostatnie spotkanie rękodzielnicze w ramach projektu poświęcone „Słowiańskim amuletom”. Prowadząca Lilia Potonia nauczyła uczestników jak wykonywać słowiańskie amulety: lalki motanki, oczy proroka i runy. Ponadto przekazała niezbędną wiedzę na temat znaczenia poszczególnych talizmanów.
Przez pandemię partnerzy Ukraińscy nie mogli uczestniczyć osobiście we wszystkich zajęciach, dlatego specjalnie dla nich przygotowane i przekazane zostały zestawy materiałów oraz nagrane filmy instruktażowe, w oparciu o które wykonali swoje własne prace.
Niniejszy artykuł został przygotowany przy pomocy finansowej Unii Europejskiej, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Odpowiedzialność za zawartość tego artykułu leży wyłącznie po stronie Gminy Leśniowice i nie może być w żadnym przypadku traktowana jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej, IZ lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.