W sobotnie popołudnie, 2 października, zaprosiliśmy Państwa na ostatnie wydarzenie plenerowe na Maczułach w sezonie 2021, czyli Festiwal Ziemniaka. Na przybyłych gości czekała uczta kulinarna i muzyczna. W programie przewidziano m.in. degustację ziemniaczanych potraw przygotowanych przez uczestników warsztatów kulinarnych, odbywających się w Spółdzielni Socjalnej Słowianka. Nie zabrakło pieczonych ziemniaków i kiełbasek z ogniska. Stoiska ze zdrową, swojską żywnością przygotowały KGW z Majdanu Leśniowskiego i Pliskowa. Można było także zaopatrzeć się w przetwory na zimę. Najmłodsi uczestnicy aktywnie korzystali z dmuchańców i karuzeli. Do tańca zagrała nam świetna lubelska Maciejowa Kapela, która przypomniała największe standardy muzyczne z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Wydarzenie zakończył występ folkowego zespołu Dzikie Jabłka. W międzyczasie zaskakującą niespodziankę przygotowało KGW Na Dolince z Kumowa Majorackiego, które na Maczuły dotarło tradycyjnym wozem, z muzyką i śpiewem. Członkowie Koła zaprezentowali, specjalnie na tę okoliczność napisaną, piosenkę.
W naszym święcie udział wzięli także goście specjalni. Byli z nami:
Pani Anna Dąbrowska Banaszek, Poseł na Sejm RP,
Pan Marcin Romanowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości,
Pan Robert Kościuk, Burmistrz Miasta Krasnystaw,
dr hab. Bartosz Sołowiej, Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie,
Prof. dr hab. Krzysztof Jóźwiakowski, Katedra Inżynierii Środowiska i Geodezji na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie,
Pana Marek Frańczak, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Wyklętych,
Pan Damian Wierak, Dyrektor Lubelskiego Zarządu Obsługi Przejść Granicznych w Chełmie,
Pan Sławomir Niedziela, Dyrektor Rejonu Zakładu Energetycznego w Chełmie.
Dodatkowe atrakcje przygotowali ratownicy z RWR oddział Chełm, którzy po raz ostatni w tym sezonie zapraszali na przejażdżki po zbiorniku Maczuły na sprzęcie wodnym.
W trakcie odbył się także konkurs wiedzy z zakresu bezpieczeństwa pracy w rolnictwie, przygotowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Na wygranych czekały ciekawe nagrody.
W międzyczasie zaprosiliśmy także do adopcji drzewek, które ufundowała szkółka Leśnictwa Haliczany, a które trafiły do nas dzięki radnej Monice Mazur.
Patronat Honorowy:
Partnerem wydarzenia „Festiwal pieczonego ziemniaka, czyli jesień na polskiej wsi” jest Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!”
Patronat medialny:
Radio BON TON
Super Tydzień
Nowy Tydzień
Projekt Tradycja na żywo - żywa tradycja. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.