Wójt Gminy Leśniowice oraz Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w eliminacjach gminnych III edycji Wojewódzkiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną.
Upowszechnianie tradycji i folkloru związanego z tematyką Świąt Wielkanocnych i popularyzowanie zanikającego zwyczaju własnoręcznego tworzenia pisanek i palm to wspaniały sposób na integrację międzypokoleniową i aktywizację mieszkańców. Dlatego pragniemy zaprosić wszystkich mieszkańców naszej gminy – dzieci i młodzież szkolną, koła gospodyń wiejskich, artystów i plastyków, jak i każdego mieszkańca, który miłuje się w rękodzielnictwie – do udziału w III Wojewódzkim Konkursie na Palmę i Pisankę Wielkanocną. Prace muszą być wykonane technikami tradycyjnymi wedle dawnych wzorów i być charakterystyczne dla Lubelszczyzny – pisanki powinny być naturalnej wielkości jaj kurzych, gęsich, czy strusich, a palmy nie wyższe niż metr i wykonane z naturalnych surowców.
Organizatorami Konkursu Wojewódzkiego są Beata Mazurek - Poseł do Parlamentu Europejskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie oraz Muzeum Wsi Lubelskiej.
Warunkiem udziału w konkursie jest dostarczenie przygotowanych palm i pisanek wraz z kartą zgłoszeniową do Samorządowego Ośrodka Kultury w Leśniowicach w nieprzekraczalnym terminie do dnia 2 marca 2022 r. , w godzinach od 7.30 do 15.30. W konkursie wytypujemy łącznie trzy najlepsze pisanki wielkanocne (jedną pisankę wykonaną techniką tradycyjną, jedną wykonaną techniką współczesną i jedną pracę zbiorową (w pracy zbiorowej może być zestaw pisanek) oraz trzy palmy wielkanocne (jedną wykonaną techniką tradycyjną, jedną wykonaną techniką współczesną i jedną pracę zbiorową).
Nagrody dla uczestników eliminacji gminnych:
100 zł za zajęcie I miejsca (sześć pierwszych miejsc).
50 zł za zajęcie II i III miejsca.
W konkursie wyodrębniono cztery kategorie prac:
- Pisanka wielkanocna wykonana techniką tradycyjną;
- Pisanka wielkanocna wykonana techniką współczesną;
- Palma wielkanocna wykonana techniką tradycyjną;
- Palma wielkanocna wykonana techniką współczesną.
Laureaci będą podzieleni wedle trzech podkategorii:
- Dzieci i młodzież poniżej 15 roku życia;
- Młodzież od 15 roku życia i dorośli;
- Praca zbiorowa.
Prace, które zostaną nagrodzone na poziomie Wojewódzkim, zostaną zaprezentowane w nowotworzonej Izbie Pisanki Lubelskiej wraz ze wskazaniem ich twórców!
W załączeniu dostępny jest regulamin konkursu wraz z kartą zgłoszeniową.