Bezpieczne Maczuły, Wakacyjny Festiwal Piosenki i nauka poprzez zabawę ze specjalistami z Centrum Nauki Kopernik z Warszawy to tylko niektóre wydarzenia, jakie na ostatni weekend lipca zaplanowała gmina Leśniowice dla swoich mieszkańców i turystów. Nawet pogoda nie zdołała popsuć dobrej zabawy!
W ramach Bezpiecznych Maczuł ratownicy z WOPR dzielili się wiedzą na temat tego, jak spędzać czas nad wodą, jak udzielać pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej i jak ratować ludzkie życie. A wszystko to z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu, pod czujnym okiem fachowców. Na koniec szkolenia wszyscy chętni mogli podziwiać okolicę z perspektywy pasażera motorówki.
Atrakcje dla najmłodszych i nie tylko, zapewnili także żołnierze WOT oraz niezawodni strażacy. Można było sprawdzić osobiście jak wygodne są fotele w wozie bojowym, jak dostać się na jego dach i jak długi jest… wąż strażacki. Z kolei żołnierze z chełmskiego w WOT-u chętnie prezentowali elementy swojego uzbrojenia i opowiadali o trudach bycia w wojsku.
Z kolei w niedzielę nad zalew zjechali młodzi zdolni wokaliści, którzy wzięli udział w pierwszej edycji Wakacyjnego Festiwalu Piosenki „Rozśpiewane Maczuły”. Do konkursu zgłosiło się 16 artystów nie tylko z gminy Leśniowice, ale także z innych miejscowości powiatu chełmskiego. Występ oceniało jury: znane wokalistki Halina Mysakowska, Magda Greber-Czyżewska, Beata Kapeluszna -prezes Leśniowskiego Stowarzyszenia Oświatowego oraz Olwier Olszak, laureat Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Gdynia Open 2022.
W kategorii wykonawcy do 9 lat pierwsze miejsce wyśpiewała Pola Kowalczyk, druga nagrodę otrzymała Łucja Andrzejewska, a trzecią Janek Głowacki. Wyróżnienia otrzymali: Martyna Dżaman, Kaja Stećko i Filip Dyć.
W kategorii wykonawcy powyżej 9 lat pierwsze miejsce zajęła Julia Krzeszczyk, drugie miejsce wyśpiewała Dominika Chęć, a trzecie Alicja Krzeszczyk. Wyróżnienia otrzymali: Nikola Mazurek, Alicja Krajewska, Martyna Policha, Zuzia Ociepa, Kaja Pająk.
Jury zdecydowało o przyznaniu nagród specjalnych wykonawczyniom, które popisały się niezwykłym talentem, czyli Juli Wolińskiej i Juli Nowackiej.
Na zakończenie festiwalu zaśpiewali dla publiczności jurorzy, którzy zebrali gromkie brawa.
Atrakcją imprezowego weekendu na Maczułach była także wizyta Naukobusa z Centrum Nauki Kopernik. W mobilnym laboratorium można było w praktyczny sposób, poprzez eksperymenty, poznawać tajniki różnych dziedzin nauki, m.in. fizyki, chemii czy informatyki. Naukobus odwiedził naszą gminę dzięki uczniom SP w Leśniowicach i ich nauczycielce fizyki oraz geografii pani Ewie Kalinowskiej, ponieważ zespół w składzie: Mikołaj Jałochowski, Patrycja Cichocka, Patrycja Buk, Marcelina Szczepanik i Julia Adamczuk, znalazł się w finale konkursu "Nauka dla Ciebie", organizowanego przez Centrum Nauki.
Niestety z powodu niesprzyjającej aury nie odbył się turniej siatkówki plażowej. Nic jednak straconego! Wydarzenie planowane jest na najbliższą niedzielę 14 sierpnia.
Wydarzenia nad zalewem Maczuły odbyły się pod patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego. Partnerzy: Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie” i Centrum Nauki Kopernik.