W sobotę 29 lutego odbyły się pierwsze z cyklu warsztaty rękodzieła, organizowane przez Gminę Leśniowice w ramach projektu pn.: Współpraca polsko-ukraińska na rzecz rozwoju turystyki oraz zachowania dziedzictwa kulturowego na obszarze objętym marką Malowniczy Wschód dofinansowanego ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.
W zajęciach udział wzięły mieszkanki gminy Leśniowice i goście z Ukrainy. Pod okiem doświadczonego instruktora uczestniczki tworzyły tradycyjne ozdoby świąteczne - palmy wielkanocne. Druga część spotkania poświęcona była trudnej sztuce tworzenia splotów ze słomy i naturalnych traw. Umiejętność przez wieki była wykorzystywana na polskiej wsi do wyplatania tzw. Słomiaków, czyli pojemników do przechowywania, kapeluszy, koszy, ale też zabawek czy wieńców dożynkowych. Panie biorące udział w zajęciach zadeklarowały, że z wielką przyjemnością powrócą na kolejne warsztaty z cyklu. W ramach projektu odbędą się jeszcze:
PROGRAM WARSZTATÓW
Warsztaty kulinarne
Celem warsztatów jest między innymi zachowanie zasobów i tradycji kulturowych kuchni tradycyjnej i regionalnej oraz poszerzenie umiejętności kulinarnych.
Terminy realizacja warsztatów:
14 marca 2020 r., g. 10.00
25 kwietnia 2020 r., g. 9.00
23 maja 2020 r., g. 9.00
Warsztaty rękodzieła: różne techniki zdobienia /28 marca 2020 r./ g. 9.00
Warsztaty mają przybliżać tradycje rękodzielnicze pogranicza polsko-ukraińskiego. W ramach zajęć uczestnicy poznają różne techniki zdobienia – decoupage, batik, i inne.
Warsztaty rękodzieła: słowiańskie amulety, talizmany, zdobienia /18 kwietnia 2020 r./ g. 9.00
Warsztaty mają przybliżać tradycje rękodzielnicze pogranicza polsko-ukraińskiego. W trakcie uczestnicy wykonają magiczne lalki motanki, amulety „oko proroka”, pająki. Poznają też ich znaczenie i źródła pochodzenia.
Warsztaty rękodzieła: ludowa zabawka drewniana /1 maja 2020 r./g. 10.00
Warsztaty mają przybliżać tradycje rękodzielnicze pogranicza polsko-ukraińskiego. W trakcie uczestnicy poznają techniki i wykonają tradycyjnej zabawki drewniane, charakterystyczne dla obszaru pogranicza. Prowadzący zapewnia urządzenia do obróbki drewna oraz materiały do przygotowania zabawek.
Miejscem realizacji warsztatów jest Dom spotkań „Na pograniczu kultur” w Kumowie Plebańskim.
Informacji udziela oraz zapisy przyjmuje Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach pod nr tel. 82 567 63 33 lub mailowo na adres: kultura.lesniowice@gmail.com
Niniejszy artykuł został przygotowany przy pomocy finansowej Unii Europejskiej, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Odpowiedzialność za zawartość tego artykułu leży wyłącznie po stronie Gminy Leśniowice i nie może być w żadnym przypadku traktowana jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej, IZ lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.