W ostatnią sobotę wakacji, na plaży przy zbiorniku Maczuły można było spotkać mieszkańców Osady Słowiańskiej. A to za sprawą wydarzenia „Słowiańska Biesiada”, na które w tym dniu zaprosili mieszkańców, i nie tylko, Wójt Gminy Leśniowice i Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach.
W Słowiańskim Obozowisku, przygotowanym przez „Wioskę Słowiańską” z Wólki Bieleckiej, na gości czekały warsztaty tradycyjnego rękodzieła, pokazy rzemiosła, słowiańskiej mody, tańców i pradawnej kuchni. Na stoiska z lokalną naturalną żywnością zaprosiły Koła Gospodyń Wiejskich z Majdanu Leśniowskiego i Pliskowa oraz Spółdzielnia Socjalna Słowianka w Rakołup, która serwowała pierogi słowiańskie. W części artystycznej wystąpili lokalni artyści. Popis gry na akordeonie dał dwunastoletni Karol Szornal z Horodyska. Po nim zaprezentowały się panie z Zespołu Śpiewaczego Rakołupianki z Rakołup. Muzyczną gwiazdą wieczoru była Kapela Drewutnia z Lublina, która swoim występem podbiła serca Horodyskiej publiczności.
Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli dr Tomasz Dzieńkowski i dr Jacek Łojek z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie, którzy wraz ze studentami omówili wyniki prac badawczych, prowadzonych na tym terenie w latach 2004-2005. Odpowiadali również na pytania z widowni. Panowie podkreślali wyjątkowość miejsca i wskazywali na potencjał, jaki mają Maczuły: zarówno w kontekście badawczym, jak i turystycznym, ekonomicznym czy promocyjnym.
Naszymi gośćmi byli także pan Józef Zając Senator RP, pani Anna Dąbrowska – Banaszek Poseł na Sejm RP, pan Zdzisław Szwed Marszałek Województwa Lubelskiego, pani Beata Fałda Prorektor PWSZ w Chełmie.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Starosta Chełmski Piotr Deniszczuk.
Patronat medialny:
Radio Bon Ton, Tygodnik Nowy Tydzień, Super Tydzień Chełmski
Wydarzenie odbywało się w ramach projektu „Zaginiony świat - odkrywamy gminę Leśniowice”, realizowanego z dofinansowaniem ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”.