Przez cały wrzesień zapraszamy do SOK w Leśniowicach na warsztaty rękodzieła i nie tylko. Zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wstęp wolny. Zapisz się już dziś!
Warsztaty „Legenda o naszym przodku”
Uczestnicy stworzą opowiadanie – historię o mieszkańcach gminy sprzed setek lat.
Przeprowadzone badania archeologiczne pozwoliły odtworzyć wygląd jednego z członków społeczności zamieszkującej teren naszej gminy 4 tyś lat temu. Dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii znamy twarz naszego protoplasty. Jednak brak mu tożsamości. W ramach działania 15-osobowa grupa uczniów z SP w Leśniowicach i SP w Sielcu opracuje, w formie opowiadania-legendy możliwą historię naszego przodka.
Zapraszamy dzieci w wieku od 8 do 12 lat.
Zajęcia w Samorządowym Ośrodku Kultury w Leśniowicach (Leśniowice 19 A):
Wtorek, 8 września 2020 r., g. 16.15 (pierwsze spotkanie)
Piątek, 11 września 2020 r., g. 16.15
Wtorek, 15 września 2020 r., g. 16.15
Piątek, 18 września 2020 r., g. 16.15
Prowadzenie: Elżbieta Rojek: aktorka, wokalistka, animatorka kultury oraz działaczka na rzecz wielokulturowości. Wieloletnia wokalistka zespołu Orkiestra Świętego Mikołaja, do 2005 roku jedna z czołowych aktorek Teatru Gardzienice, współzałożycielka Stowarzyszenia Teatralnego Chorea, stypendystka Ministerstwa Kultury. Posiadaczka medalu zasłużonej Działaczki Kultury. Gra w spektaklach, śpiewa oraz tworzy własne projekty artystyczne.
Warsztaty „Animowana legenda”
Warsztaty animacji poklatkowej, w ramach których, na bazie Legendy o naszym przodku, powstanie film animowany. Podczas 3 dniowych warsztatów uczestnicy będą tworzyć od podstaw animację poklatkową. Po zapoznaniu się z historią i podstawowymi technikami animacji poklatkowej, zostanie stworzony storyboard oraz scenariusz filmu. Następnie uczestnicy wykonają elementy animacji, które potem zostaną ożywione za pomocą aparatu fotograficznego i programu komputerowego. Gotowa animacja zostanie udźwiękowiona przez uczestników za pomocą przedmiotów codziennego użytku i własnych głosów.Zapraszamy dzieci i młodzież.
Zapraszamy dzieci i młodzież.
Zajęcia w Samorządowym Ośrodku Kultury w Leśniowicach (Leśniowice 19 A):
Trzydniowe warsztaty startują we wtorek 22 września i potrwają do 24 września 2020 r. Zaczynamy codziennie o g. 16.00.
Prowadzenie: Karolina Balmas - Pęczuła
Absolwentka edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych oraz grafiki na UMCS w Lublinie i UP w Krakowie. Stypendystka Ministra Kultury w 2020 roku. Zdobywca głównej nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Fama w Świnoujściu za projekt filmowo-muzyczny Miejscovnik.pl oraz wyróżnienia za projekt Re:Pieśni. Twórca animacji, teledysków, reportaży. Instrumentalistka i wokalistka w zespołach Kipikasza, Dziadowski Projekt oraz twóczyni projektu muzycznego dla dzieci- Ptaszkowie Śpiewali. Kocha podróże, naturę, wieś.
Warsztaty „Historia zaklęta w glinie”
Zajęcia ceramiczne, w ramach których uczestnicy stworzą wzór naszej lokalnej ceramiki, inspirowany odkryciami archeologicznymi w Horodysku.
Grupa młodsza: od 8 roku życia.
Zajęcia w Samorządowym Ośrodku Kultury w Leśniowicach (Leśniowice 19 A):
Spotykamy się w piątki 11, 18, 25 września i 2 października 2020 r., g..16.00.
Grupa młodzieżowo – dorosła.
Zajęcia w Samorządowym Ośrodku Kultury w Leśniowicach (Leśniowice 19 A):
Spotykamy się w piątki 11, 18, 25 września i 2 października 2020 r., g. 17.45.
Prowadzenie: Sebastian Lepgar Kozłowski
Garncarstwem zajmuje się już 14 lat. Zaczymał w Pawłowie pod czujnym okiem garncarza Pana Leszka Kiejdy. Pierwsze wyroby garncarskie Lepgara nawiązywały do twórczości ludowej. Po kilku latach wyspecjalizował swój własny styl dekoracyjny, polegający na przyklejaniu roślin i ziół do ulepionych garnków, kubków czy filiżanek. Dzięki temu każdy kubek jest inny i nie powtarzalny.
Warsztaty „Barwne wątki przeszłości”
Cykl warsztatów rękodzielniczych wykorzystujących surowce naturalne i odnoszących się do lokalnej przestrzeni i historii. Przysłuchamy się opowieści ziemi, zapoznamy z jej bogactwem, zlokalizujemy nasze korzenie, a z nich stworzymy obrazy utkane z lnu, ozdobione haftem z przędz barwionych roślinami. To będą autorskie mapy, na koniec opasane krajką.
wtorek, 15 września 2020 r. - Barwienie roślinami (po południu)
środa, 16 września 2020 r. - Tkanie płótna (po południu)
środa, 23 września 2020 r. (termin do ustalenia) - Ozdabianie obrazów (po południu)
środa, 30 września 2020 r. (termin do ustalenia)- Tkanie krajek (po południu)
Zapraszamy dorosłych.
Prowadzenie: Agnieszka Jackowiak
Kulturoznawczyni, rękodzielniczka. Zajmuje się pracą edukacyjno-artystyczną w obszarze rękodzieła tradycyjnego i włókiennictwa ludowego oraz wyrobem produktów tkackich i filcowych. W swojej pracy wykorzystuje naturalne surowce i nawiązuje do dawnych technik włókienniczych: tkania, przędzenia, filcowania. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury w zakresie tkactwa ludowego regionu rawskiego oraz tradycji filcowania z Podlasia i Podhala. Prowadzi Sklep – Pracownię Hobby-Wełna, organizuje wydarzenia promujące rozwój rękodzieła w Polsce, m.in. Dzień Tkaczki, Dzień Przędzenia. Z jej fascynacji kolorami i procesem ich barwienia powstał projekt RGB – Regionalna Grupa Barw. Od lat szuka na polskich wsiach historii o tym, jak to dawniej było.
Zapisy do 7 września 2020 prowadzi Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach pod nr 82 567 63 33 (w godz. Od 7.30 do 15.30) lub na adres kultura.lesniowice@gmail.com.
Uwaga: Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Zaginiony świat - odkrywamy gminę Leśniowice”, realizowanego z dofinansowaniem ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”.
Podczas zajęć obowiązują wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego wydane w związku z epidemią COVID-19.