W dniu 20 października zespół śpiewaczy Kumowianki wystąpił przed chełmską publiczności, prezentując widowisko obrzędowe Pierzaki Kumowskie.
Wydarzanie odbywało się w ramach projektu „Bug, który łączy. Tradycje regionu nadbużańskiego” realizowanego przez Dział Etnografii chełmskiego Muzeum.
Pierzaki nawiązują do dawnego wiejskiego obyczaju. W długie jesienne wieczory kobiety na wsiach zbierały się by przygotowywać pierze i puch na poduszki i pierzyny. Darcie pierza było nie tylko ciężką pracą, ale i okazją do spotkań towarzyskich. W trakcie pokazu, poprzez oryginalne teksty, ukazane zwyczaje i autentycznych wykonawców, odbiorcy mogli doświadczyć bezpośredniego kontaktu z tradycją. Swobodna forma teatralna nie tylko uatrakcyjniała i ułatwiała przekaz, ale była też skuteczną lekcję historii regionu. Dodatkowo spotkanie urozmaicił pyszny tradycyjny poczęstunek, przygotowany m.in. przez panie z zespołu.
Gratulujemy naszym reprezentantkom i dziękujemy za promocję gminy - powiedziała obecna na spektaktu Joanna Jabłońska Wójt Gminy Leśniowice.
Zdjęcia: Grzegorz Zabłocki
Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie