„Kumowianki„ to zespół szczycący się długoletnim stażem artystycznym. Powstał w 1984 r. Założycielką grupy była pani Kazimiera Bielak - przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich
w Kumowie. Na początku zespół działał amatorsko, panie zbierały się w szkole na wspólne śpiewanie. Pierwszy występ miał miejsce podczas dożynek. „Kumowianki" od razu zachwyciły publiczność i późniejsza kariera potoczyła się już gładko.
Śpiewać zaczęło 14 pań: Maria Pawlak, Maria Semeniuk, Kazimiera Bielak, Maria Bulicz, Maria Bodnaruk, Alina Kołtun, Józefa Stafińska, Maria Banach, Teofila Berkowska, Władysława Kot, Krystyna Bondaruk, Emilia Kołtun, Anna Kołtun i Emilia Gaj. Skład zespołu ulegał zmianom, od roku 2001 śpiewały w nim: Krystyna Bondaruk, Teofila Berkowska, Maria Bulicz, Józefa Stafińska, Regina Siembiga oraz Kazimiera Bielak. W programie artystycznym zespołu znalazły się pieśni ludowe i religijne, a także widowiska obrzędowe. Teksty widowisk pisały: Maria Pawlak i Maria Semeniuk, teksty piosenek pozyskiwano natomiast od starszych wiekiem mieszkańców z terenu gminy.
W 2004 roku starsze pokolenie przekazało spuściznę w ręce młodszych koleżanek. W nowym składzie śpiewały: Jolanta Paszkowska (kierownik zespołu), Elżbieta Kot, Wiesława Radzięciak, Stefania Panasiuk, Halina Semczuk, Małgorzata Szymańska, Agnieszka Rykała, Barbara Rybczyńska. Nowe „Kumowianki" debiutowały 8 marce 2004 r. podczas Gminnego Dnia Kobiet w SP Leśniowice. W kolejnych latach do zespołu dołączyły: 2011 r. Zofia Rogalska, 2014 r. Marta Szostak oraz dziewczynki; Paulina Porzuc i Martyna Ławicka. Kolejno w 2015 r. dołączyła Iwona Zalewska oraz w 2018 r. Monika Porzuc. Kierownikiem zespołu od 2010 r. do 2022 r. była Halina Semczuk a od 2022 r. do dnia dzisiejszego Agnieszka Rykała.
Kumowianki pielęgnują dorobek zespołu i tradycje swojej miejscowości. W nowym składzie zespół wystąpił już ponad 160 razy w różnych uroczystościach, konkursach i wydarzeniach okolicznościowych. Do największych osiągnięć grupy należy: zajęcie III miejsca podczas XLI Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 2007 r., otrzymanie nagrody głównej w Powiatowym Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych i Kapel Ludowych w Strachosławiu w 2012 r., zajęcie I miejsca w II Miedzypowiatowym Festiwalu Zespołów Śpiewaczych w Werbkowicach w 2012 r., zajęcie III miejsca podczas 54. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 2020r., zajęcie III miejsca podczas 55. Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej w 2021r., zajęcie III miejsca podczas 57 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 2023r., otrzymanie II nagrody podczas 58. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w 2024r. „Kumowianki" nie osiadają na laurach, z powodzeniem reprezentują gminę na zewnątrz i z pewnością jeszcze nie raz zaskoczą wspaniałymi występami.
Obecny skład Zespołu tworzą:
-
Halina Semczuk,
-
Małgorzata Szymańskia,
-
Iwona Zalewska,
-
Marta Szostak,
-
Monika Porzuc
-
Agnieszka Rykała kierownik zespołu.
Zespół przedstawiał również widowiska teatralne: „Saga o Józku Drzewieniu” „Pierzak Kumowski” w duchu ludowego teatru amatorskiego które były od 2016 do 2021 r. cyklicznie wystawiane w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Jednak w swoim dorobku artystycznym najwięcej miejsca zajmują stare pieśni ludowe, pieśni naszych przodków, które w sposób szczególny są przekazywane następnym pokoleniom. Pomimo że w dzisiejszej dobie muzyki elektronicznej młodzi ludzie nie potrafią wyobrazić sobie śpiewu bez akompaniamentu lub podkładu muzycznego zespół Kumowianki znakomicie daje sobie radę pokazując jak śpiew i jego brzmienie stanowią ważną rolę w życiu każdego człowieka. „Kumowianki" nie osiadają na laurach, z powodzeniem reprezentują gminę na zewnątrz i z pewnością jeszcze nie raz zaskoczą wspaniałymi występami.