Od sierpnia do października 2020 r. trwał projekt „Zaginiony świat - odkrywamy gminę Leśniowice”, realizowany z dofinansowaniem ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”.
W ramach projektu zrealizowaliśmy szereg działań warsztatowych, które tematycznie nawiązywały do wyników prac archeologicznych prowadzonych na terenie gminy Leśniowice, w miejscowości Horodysko. Wykorzystaliśmy praktycznie znaleziska i ustalenia badaczy, by w przystępny sposób przybliżyć i spopularyzować nasze dziedzictwo kulturowe. Naszym celem było udostępnienie jak najszerszej grupie odbiorców unikalnych na skalę Wschodniej Europy odkryć naukowców. W wyniku warsztatów powstały oryginalne wzory i projekty, które będziemy mogli powielać i używać do celów dalszej promocji tego wyjątkowego miejsca.
1. Legenda o naszym przodku
Wykłady, przybliżające historię odkryć archeologicznych na terenie miejscowości Horodysko oraz walory przyrodnicze tego terenu - przygotowane i zaprezentowane przez dr Tomasza Dzieńkowskiego z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie oraz dr Jacka Łojka z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS.
Warsztaty prowadzone przez Elżbietę Rojek w ramach których uczniowie z lokalnych szkół podstawowych opracowali, w formie opowiadania-legendy historię naszego przodka. Efekt pracy poniżej w załączniku.
Warsztaty animacji poklatkowej prowadzone przez Karolinę Balmas Pęczułę i Kacpra Pęczułę – uczestnicy opracowali scenariusz filmu animowanego, wykorzystując legendę stworzoną na warsztatach „Legenda o naszym przodku”. Następnie zaprojektowali i wykonali plastyczne elementy do filmu: rysunki postaci bohaterów, tła. Na końcowym etapie nagrali animacje oraz udźwiękowili powstały film. W wyniku warsztatów powstał film animowany opowiadający o początkach osoadnictwa na terenie Wioski Słowiańskiej na Maczułach w Horodysku. Bo trzeba pamiętać, że w miejscu tym znajdowała się Wyspa. Poznajcie jej mieszkańców.
2. Warsztaty ceramiczne
Zajęcia odbywały się w dwóch grupach wiekowych: dla dzieci i dla dorosłych. Prowadził je artysta rękodzielnik, garncarz Sebastian Kozłowski. Uczestnicy, po analizie materiałów źródłowych dokumentujących odkrycia archeologiczne z obszaru miejscowości Horodysko z gm. Leśniowice, w oparciu o zrekonstruowane przez archeologów wzory oraz zdobienia ceramik spróbowali zaprojektować współczesne naczynia ceramiczne, jako lokalny wzór. W wyniku warsztatów powstało kilka wzorów naczyń, wraz z kolorystyką. Stworzone projekty ceramiki będą powielane i wykorzystywane do celów promocyjnych Gminy Leśniowice, jako oryginalny lokalny gadżet promocyjny.
Barwne wątki przeszłości
Warsztaty barwierskie i warsztaty tkackie dla dorosłych prowadzone przez Agnieszkę Jackowiak. Uczestnicy uczyli się barwienia przędzy i tkanin barwnikami z roślin zebranych w okolicy np. trzciny pospolitej, orzecha włoskiego czy aksamitki rozpierzchłej. Następnie, w oparciu o publikacje naukową dokumentującą odkrycia archeologów na terenie Horodyska, uczestnicy wspólnie z prowadzącą Agnieszką Jackowiak zaprojektowali wzór, który uznali za charakterystyczny dla lokalnej kultury. Następnie projekt przenieśli na materiały, za pomocą różnych technik: tkackich, wyszywania, wyklejania tkaniną. Opracowany wzór wraz z kolorystyką uzyskaną w ramach zajęć barwierskich jest gotowy do powielania np. na torbach wielorazowych Gminy Leśniowice.
4. Festyn archeologiczny – Biesiada Słowiańska
Impreza plenerowa w miejscu odkryć archeologicznych, promująca projekt i przybliżająca jego przebieg. Wydarzenie odbyło się 29 sierpnia 2020 r. nad Zalewem Maczuły w Horodysku - w tym miejscu właśnie prowadzono prace archeologiczne, w ramach których odkryto pozostałości osady Słowiańskiej. W trakcie wydarzenia przedstawiciele Grodu Słowiańskiego z Wólki Bieleckiej (jedna z historycznych osad dawnych Słowian na Lubelszczyźnie) przeprowadzili ogólnodostępne warsztaty tradycyjnego rękodzieła, tradycyjnego rzemiosła, kulinarne, interaktywne gry i zabawy zręcznościowe i siłowe, pokazy ogniowe, pokaz mody i tańców słowiańskich, prezentacje stroju i uzbrojenia Słowian, a także degustację bardzo tradycyjnych potraw (zupa z pokrzywy, podpłomyki). Wykład w formie rozmowy, poświęcony badaniom i odkryciom archeologicznym zaprezentowali dr Tomasz Dzieńkowski i dr Jacek Łojek, naukowcy z Instytutu Archeologii UMCS, którzy byli zaangażowani w prace badawcze na tym terenie. W czasie wykładu oraz po jego zakończeniu publiczność miała możliwość zadawać pytania naukowcom. Spotkanie urozmaiciły występy lokalnych artystów: młodego muzyka ludowego Karola Szornala, zespołu śpiewaczego Rakołupianki z Rakołup oraz występ zespołu folkowego Kapela Drewutnia, który w repertuarze posiada muzykę nawiązującą do dawnych tradycji słowiańskich. Stoiska z tradycyjną żywnością przygotowały lokalne Koła Gospodyń Wiejskich z Horodyska, Pliskowa, Kumowa Plebańskiego i Majdanu Leśniowskiego. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Starosta Chełmski Piotr Deniszczuk.